تبلیغات
معاونت پرورشی و تربیت بدنی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان بندرترکمن - حقایقی درباره ویتامین D

حقایقی درباره ویتامین D

تاریخ:دوشنبه 28 فروردین 1391-08:21 ق.ظ


حقایقی درباره ویتامین D
خورشید از میلیون‌ها سال قبل بر زمین تابیده و حیات بدون آن امكان‌پذیر نبوده است اما امروزه بیشتر افراد از خورشید فرار می‌كنند یا از محافظ‌ها و كرم‌های ضدآفتاب مختلف استفاده می‌كنند.

 

 

این گروه از ابتلا به سرطان پوست می ترسند و سعی می كنند از پوست خود در مقابل نور خورشید محافظت كنند.

از طرفی ویتامین D توسط نور مستقیم خورشید در پوست ساخته می شود. آیا محافظت از پوست در مقابل سرطان نمی تواند باعث كمبود ویتامین D شود؟ چه كنیم تا هم ویتامین D كافی دریافت كنیم و هم از خطر ابتلا به سرطان در امان باشیم؟ چه مدت زیر نورخورشید بمانیم؟ و این كه نیاز روزانه به ویتامین D چقدر است؟

حقایقی در مورد ویتامین D

گاهی اوقات از گوشه و كنار خبرهای مختلفی در مورد ویتامین D می شنویم. بخصوص آنهایی كه می گویند ویتامین D برای بیماری های مختلفی مانند چاقی، بیماری های قلبی، سرطان و افسردگی مفید است.

در این میان دچار گمراهی می شویم كه آیا این ادعاها درست است یا فقط راهی برای رونق بخشیدن به بازار فروش ویتامین D است.

برای آن كه خیالتان راحت شود باید بگوییم كه مطالعات موثق تاكنون نقش ویتامین D را فقط در پیشگیری از پوكی استخوان نشان داده اند و نه بیماری دیگر.

آنچه در مورد نقش ویتامین D در بیماری های دیگر می شنوید، براساس مطالعات اپیدمیولوژیك است (یعنی ارزیابی میزان بیماری ها برپایه آمارهای جمعیتی و اندازه گیری میزان مصرف ویتامین و بر پایه گزارش های فردی) و این ادعاها توسط آزمایش علمی مورد تایید قرار نگرفته است. این یكی از دلایل نبود یك مقدار مشخص مصرف ویتامین D برای حفظ سلامت است.

قسمتی از ویتامین D مورد نیاز بدن توسط پوست بر اثر تماس با اشعه ماوراءبنفش نوع B خورشید ساخته می شود. در جاهایی كه نورخورشید كم است، به علت دریافت نشدن نور كافی باید از مكمل های ویتامین D برای تامین آن استفاده كرد.

همچنین افرادی كه پوست تیره دارند به نسبت افرادی كه پوستشان روشن تر است باید مدت بیشتری را زیر نور آفتاب سپری كنند تا به همان نسبت ویتامین D توسط پوستشان ساخته شود.

دقت داشته باشید كه برای ساخت ویتامین D توسط پوست باید نور خورشید مستقیما به پوست بتابد بنابراین ابر، شیشه و ساختمان های بلندی كه سایه ایجاد می كنند مانعی برای ساخت ویتامین D به شمار می روند.

برای این كه بدانید ویتامین D بدن شما كافی است یا نه می توانید میزان آن را در خون بسنجید. برای آن كه در خطر ابتلا به پوكی استخوان نباشید، باید میزان ویتامین D خونتان را بالای 75 نانومول در لیتر (یا بین 50 و 80 نانوگرم در میلی لیتر) حفظ كنید.

جالب است بدانید كه اگر روزانه 1000 واحد ویتامین D برای مدت طولانی مصرف كنید، می توانید 10 تا 25 نانومول در لیتر، بر میزان ویتامین D خونتان بیفزایید چراكه چند ماه طول می كشد تا میزان ویتامین D خونتان بالا رود البته آزمایشگاه خود ویتامین D را نمی سنجد و متابولیتی از ویتامین D كه D3(OH)25 نام دارد را اندازه گیری می كند زیرا ویتامین D در بافت چربی ذخیره شده و قابل اندازه گیری نیست.

افراد مسن وآنهایی كه پوست تیره دارند و در نقاطی از زمین زندگی می كنند كه زمستان در آنجا طولانی تر است به میزان بیشتری ویتامین D نیازمندند

البته مصرف بیش از اندازه این ویتامین هم خوب نیست و عوارضی چون بالا رفتن كلسیم، تغییر ریتم قلب و افزایش سنگسازی در بدن را به همراه دارد.

برای سنجش ابتلا به مسمومیت ویتامین D در كسانی كه به طور مداوم از این ویتامین استفاده می كنند باید كلسیم خون را ماهانه اندازه گیری

كرد.

بعضی ها در مورد مصرف ویتامین D در دوره حاملگی و شیردهی تردید دارند. برای این دسته از افراد باید بگوییم كه توصیه می شود خانم های حامله در روز 4000 واحد و خانم هایی كه به نوزادان خود شیر می دهند روزانه 6000 واحد ویتامین D دریافت كنند.

ویتامین D و سلامت نوزاد

كمبود ویتامین D در كودكان باعث ضعیف شدن استخوان ها و قرارگیری آنها در معرض آسیب می شود. میزان پایین ویتامین D در طول حاملگی و اوایل كودكی باعث افزایش خطر حساسیت های غذایی، آسم و حتی MS می شود.

برخی از مطالعات احتمال رابطه كمبود ویتامین D و قرار نگرفتن كافی در معرض نور ماوراءبنفش B را مطرح كرده اند. در كشورهایی مانند اسكاتلند كه شیوع MS در آنها بالاست محققان پیشنهاد كرده اند تا مكمل ویتامین D به محصولات غذایی اضافه شود.

میزان ویتامین D لازم برای نوزادان 400 واحد (10 میكروگرم) در روز است. براساس مطالعه ای كه در آتلانتا سال 2009 صورت گرفت، معلوم شد فقط 3 تا 5 درصد نوزادانی كه با شیر مادر تغذیه می شوند و 20 تا 37 درصد كودكانی كه با فرمولا تغذیه می شوند، ویتامین D كافی دریافت می كنند.

كمبود ویتامین D در كودكان باعث بیماری ریكتز می شود. ویتامین D از طریق پوست نیز ساخته می شود ولی برای این كه ویتامین D در پوست ساخته شود، باید پوست انسان به مدت كافی در معرض نور خورشید قرار گیرد.

بعضی از افراد به علت ترس از سرطان پوست كمتر خود را در معرض نور قرار می دهند، بیماری ریكتز در دوره انقلاب صنعتی بریتانیا ظهور كرد چراكه دود ناشی از كارخانجات جلوی نور خورشید را می گرفت و كودكان بیشتر طول روز را در كارخانجات، دور از نور خورشید مشغول كار بودند.

یك چهارم از ویتامین D مورد نیاز بدن توسط رژیم غذایی تامین می شود. ویتامین D در ماهی های روغنی و تخم مرغ وجود دارد البته ممكن است رژیم غذایی افراد فاقد مقادیر كافی از این گروه از غذاها برای تامین ویتامین D باشد.

در بیشتر مواقع توصیه های لازم به خانم های باردار برای مصرف مقادیر كافی ویتامینD مورد توجه قرار نمی گیرد، چراكه بیشتر توجه به مصرف فولیك اسید كه از نقایص عصبی در نوزاد جلوگیری می كند معطوف شده است.

حتی هنوز در مورد میزان مناسب ویتامین D در دوره بارداری شك و شبهه وجود دارد. در مطالعه ای كه بتازگی روی 350 زن حامله بین هفته 12 و 16 حاملگی انجام شد، مقادیر 4000 واحد را برای حفظ متابولیسم طبیعی در این خانم ها بدون عوارض جانبی توصیه كرد.

چگونه ویتامین D را تامین كنیم؟

نیاز ما به ویتامین D به سن، وزن، درصد چربی بدن، رنگ پوست، فصل، عرض جغرافیایی، استفاده از محافظ در مقابل نور خورشید و سلامت كلی بدن بستگی دارد. به عنوان یك قانون كلی افراد مسن، تنومند، چاق، آنهایی كه پوست تیره دارند و آنهایی كه در نقاطی از زمین زندگی می كنند كه زمستان در آنجا طولانی تر است یا بیماری زمینه ای خاصی دارند به میزان بیشتری ویتامین D نیازمندند.

برای آن كه بتوانید میزان ویتامین D كافی دریافت كنید، ساده ترین راه این است كه به مقدار كافی زیر نور خورشید قرار بگیرید.

دقت كنید از آنجا كه مقدار زیاد نور خورشید روی سلامت پوست تاثیر منفی می گذارد، اعتدال را رعایت كنید. در آب و هوای معتدل در روزهای تابستانی كافی است 10 دقیقه صورت، دست، پا یا پشت خود را در معرض نور خورشید قرار دهید.

این زمان در پاییز و بهار به 20 دقیقه و در زمستان به 30 دقیقه افزایش می یابد. این زمان ها برای افرادی هستند كه پوست روشنی دارند. اگر پوست شما تیره تر (سبزه) است به هریك از زمان های فوق 10 دقیقه اضافه كنید. بهتر است زمان قرارگیری زیر نور خورشید منقطع باشد تا مداوم.

میزان توصیه شده ویتامین D در روز حداقل 600 واحد و حداكثر 4000 واحد برای افراد عادی بیان شده است، البته مقدار حداقل برای افراد بالای 70 سال 800 واحد است.

این مقادیر در دوران حاملگی و شیردهی تغییر می كنند و اگر لازم شد بیش از زمان های فوق زیر نور خورشید بمانید.

می توانید برای محافظت از پوست از كرم های ضد آفتاب و كلاه استفاده كنید. علاوه بر آن مصرف میوه و سبزیجات و روغن ماهی می توانند به داشتن پوستی سالم كمك كنند.

دقت داشته باشید كه ویتامین D مورد نیاز را نمی توان فقط از راه رژیم غذایی تامین كرد. ماهی های روغنی، شیر و آب پرتقال از منابع خوب ویتامین D هستند، ولی به تنهایی جوابگوی نیاز بدن به ویتامین D نیستند.

اگر در روزهای زمستانی احساس كردید نور كافی به بدن تان نمی رسد، می توانید روزی 2000 واحد مكمل ویتامین D3 استفاده كنید.

هرچند ممكن است این اعداد و ارقام در منابع مختلف با یكدیگر متفاوت باشند چون همان طور كه گفتیم هنوز مقدار دقیقی برای مصرف روزانه ویتامین D بیان نشده است.

منبع : Jamejamonline.ir
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
naivepsychopath60.jigsy.com
جمعه 30 تیر 1396 07:43 ب.ظ
I'm gone to convey my little brother, that he should also visit
this website on regular basis to get updated from latest information.
foot pain for months
سه شنبه 20 تیر 1396 02:27 ب.ظ
Good day very cool web site!! Man .. Beautiful ..
Superb .. I will bookmark your site and take the feeds additionally?
I'm glad to seek out numerous helpful information here in the post,
we want develop more techniques on this regard, thank you for sharing.
. . . . .
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 06:19 ب.ظ
I think this is one of the most vital information for me.
And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is
wonderful, the articles is really nice : D. Good job, cheers
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo
1. User shall place the following Clocklink code on a website, weblog or other internet location controlled by User, or as allowed by permission of such site owner, according to the instructions provided on Clocklink.com 2. Other than the modification options provided by Owner (type, color, time zone, etc) User shall not alter, adjust, modify the code provided in anyway without the express written permission of Owner. 3. While we make every effort to support this product, User accepts Clocklink and the Clocklink Code as is. Owner provides no guarantee or warranty that the Clocklink code will function properly on User's site or with every browser and Owner shall not be liable to User or any third party for any damage or loss incurred, monetary or otherwise, directly or indirectly, as a result of the use of the Clocklink or the Clocklink code. If User has any difficulty with Clocklink, you should contact Owner at the Contact Us page on Clocklink.com. User's sole remedy for problems caused by the Clocklink code is to remove the tag from User's website or other location. 4. Owner shall retain the all rights and ownership of Clocklink and the Clocklink code and may terminate User's use of the same without notice and at any time. 5. This agreement shall be governed by the laws of the United States and the State of Washington. User agrees that if legal action is required to enforce the terms of this agreement, venue shall be in the courts of King County, Washington, USA.