تبلیغات
معاونت پرورشی و تربیت بدنی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان بندرترکمن - سرطان از کجا آمد..؟

سرطان از کجا آمد..؟

تاریخ:پنجشنبه 11 اسفند 1390-09:57 ق.ظ

سرطان ها سومین علت مرگ را با 14 درصد عاملیت آن در كشورما بعد از بیماری های قلب و عروق و سوانح تشكیل می دهند . سرطان ها بطور كلی چهارمین دلیل بار بیماری ها را در ایران به خود اختصاص داده اند . اگر چه تا حدود 75 درصد قابل پیشگیری هستند.
تاریخچه ونكات علمی و تاریخی درباره بیماری سرطان

دو نفر از محققان آمریكایی بنام اولچ(olch) و موریس لیكیند(leikind) كه در انیستیتوی ملی سرطان آمریكا وابسته به انیستیتو ملی بهداشت به مطالعه و تحقیق درباره بیماری سرطان پرداختند. از روی مدارك تاریخی و تحقیقات صورت گرفته اطلاعات جالبی در زمینه بیماری سرطان گرد آوردند كه در سال 1961 در كالج بین المللی پاتولوژیست ها مطرح شد. به طور خلاصه نكاتی از آن در اینجا نقل می شود.

تاریخچه سرطان به سه مرحله بزرگ تقسیم می شود:

اولین و طولانی ترین مرحله آن بنام دوران مطالعه نظری و ظاهری بیماری است این مرحله از شروع زندگی بشر تا اواسط قرن 18 طول كشیده است. تمام اطلاعات این دروه ظاهری  و بدون اساس علمی و آزمایش تجربی بوده است. مأخذ این اطلاعات متكی به لوحه های تاریخی و مدارك قدیمی است كه در نقاط مختلف عالم توسط محققان و باستان شناسانی كه در زمینه مسائل قدیمی كاوش می كردند بدست آمده است.

اولین مدركی كه در دست می باشد حاوی اطلاعاتی است كه از پاپیروس معروف ابرس متعلق به 1500 سال قبل از میلاد بدست آمده است. در این پاپیروس كه سال 1873 توسط باستان شناس آلمانی ،ابرس، از حفریات مصر بدست آمده چنین نوشته شده است:" تومورهای سطحی بدن كه اكثرا غیر قابل درمان می باشند دارای انواعی هستند كه خمیرهای ارسنیكی در بهبود آن مؤثر است."به گزارش برترین ها 500 سال قبل از میلاد، بقراط چندین نوع تومور سرطانی را می شناخته و اولین پزشكی است كه كلمه "كانسر" را برای تومورهای خوش خیم و كارسینوما را برای تومورهای بدخیم بكار برده است.

 در قرن دوم میلادی جالینوس درباره علت سرطان بحث كرد ، و آن را به علت غلبه صفرا دانسته است.

در قرن دهم میلادی بو علی سینا پزشك عالیقدر ایرانی در این زمینه مطالعاتی داشته است. در سال 1740 اولین بیمارستان مخصوص سرطانی ها در فرانسه افتتاح شد.

دومین دوره از وقتی شروع می شود كه این بیماری مورد مطالعه و تصویب قرار گرفته و تقریبا از اواسط قرن هجدهم آغاز شده است. در این زمان انواع گوناگون سرطان ها مورد مطالعه قرار گرفت و مسأله تشخیص بالینی و آسیب شناسی و درمان آن دنبال شد.

سومین مرحله یعنی مرحله تجسسات آزمایشگاهی است كه منجر به پیشرفت های كنونی گردیده است. این دوره تا حل نهایی سرطان ادامه خواهد یافت. در این دوره است كه عامل اصلی بیماری سرطان و نحوه درمان و پیشگیری آن و بالاخره نجات بشر از این بیماری مورد مطالعه قرار می گیرند.می توان گفت اطلاعاتیكه در قرن اخیر در موضوع سرطان بدست آمده به مراتب از تمام ادوار زندگی بشر زیادتر بوده است. این دوره از سال 1890 شروع میشود. از این تاریخ بود كه موضوع پیوند سرطان ها و ویروس موزائیك و اشعه ایكس و مواد كانسریژن و رادیوم و طریق كشت بافت و قانون توارث نزد ژن ها و سرطان ویروسی حیوانات مورد توجه قرار گرفتند.

از سال 1920 به بعد موضوع سرطان ها و هورمون ها و سرطان های تجربی بدقت مورد بحث واقع شدند.

از سال 1940 به بعد مواد سرطان زا بیشتر مورد توجه قرار گرفتند و به كمك فیزیك اتمی و میكروسكوپ الكترونی مطالعات دنبال می شود.
علت شناسی سرطان
 به طور خلاصه می توان از علت های ایجاد سرطان به موارد زیر اشاره کرد: عوامل گوناگونی در ایجاد سرطان مؤثر است كه عمده ترین آنها عبارتند از عوامل فیزیكی( اشعه ماوراء بنفش ، پرتوهای یونیزه كننده ، انفجارات اتمی) عوامل شیمیایی ( موادی مثل آهن ، نیكل . كروم ، آرسنیك ، پنبه نسوز ، آروماتیك ، بعضی از رنگ ها ،حشره كش ها ، نگه دارنده های مواد غذایی مانند نیتریت )، بعضی از داروها مثل   2DES...) رژیم غذایی( مثل غذای پرچرب ، الكل ، سیگار ،غذاهای كنسرو شده )عوامل ارثی( مثل سابقه خانوادگی آمادگی ژنتیكی) عوامل ویروسی ، سن فرد ( در افراد مسن به علت ضعف سیستم ایمنی و تغییراتی كه در سلول ها حاصل می شود) ، وضعیت فرهنگی و اقتصادی  (ازدواج در سنین پایین در سرطان دهانه رحم و سرطان پستان درافرادی كه در سنین بالا ازدواج و حاملگی داشته اند).شیوع سرطان در ایران

به گزارش برترین ها سرطان ها سومین علت مرگ را با 14 درصد عاملیت آن در كشورما بعد از بیماری های قلب و عروق و سوانح تشكیل می دهند . سرطان ها بطور كلی چهارمین دلیل بار بیماری ها را در ایران به خود اختصاص داده اند . اگر چه سرطان ها تا حدود 75 درصد قابل پیشگیری هستند (Doles and peto 1970) اما روز به روز در ایران و جهان در حال افزایش می باشند .

بعضی مطالعات نشان داده اند كه در طول 10 سال(1999-2010) فقط به دلیل تغییرات سنی جامعه در كشورهای در حال توسعه سرطان ها به میزان 71 درصد رشد خواهند داشت  (Piseni et .al) ایران هم در بین این كشورها شاخص می باشد، زیرا به سرعت در حال مسن شدن است .

این عامل یعنی تغییرات دموگرافیك به تنهایی اثرشگرفی بر بروز و شیوع سرطان واهد داشت، بدین معنی كه در سال 1385 تعداد قریب 70 هزار مورد جدید سرطان در كشور ثبت شده است، با در نظر گرفتن شاخص فوق الذكر، این رقم در سال 1395 در كشورمان به 120 هزار نفر می رسد.

با در نظر گرفتن دوره های بقاء (Survival) نسبت به سرطان های مختلف در حال حاضر حداقل سیصدهزار بیمار سرطانی در كشور زندگی می كنند كه در ده سال آینده به قریب 600 هزار نفر خواهند رسید

 بیشترین آمار سرطان در جهان مربوط به سرطانهای پوستی است.  سرطانهای پوستی در كشور ما نیز به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی بیشترین آمار را به خود اختصاص داده‌اند، ولی به دلیل نداشتن اطلاعات صحیح راجع به كثرت و به دلیل اینكه نسبت به بقیه سرطانها خوش خیم‌تر است معمولا در مطالعات اپیدمیولوژیك این سرطان را حذف و به مطالعه بقیه می‌پردازند.

پس از سرطانهای پوستی، سرطان سینه در زنان و سرطان معده در مردان بیشترین آمار را در كشور به خود اختصاص می‌دهد.

میانگین سنی ابتلا به سرطان سینه در كشور ما از كشورهای دیگر پایین‌تر است، ولی مراجعه بیماران در مراحل اولیه بیماری در دهه اخیر امیدوار كننده بوده است؛ از نظر آماری 25 درصد زنان مبتلا به سرطان سینه هستند و از هر100 هزار نفر در هر سال 18 تا 19 مورد جدید اتفاق می‌افتد و میزان بقاء بیماران بعد از درمان و پس از طی مراحل بیماری تا حدود 86 درصد مشروط به استفاده از تمام حیطه‌های درمانی است.

سرطان معده در مردان نیز رایج‌ترین سرطان است كه به دلیل تشخیص در شرایط پیشرفته بیشترین آمار مرگ ناشی از سرطان را نیز به خود اختصاص می‌دهد؛ پس از سرطان معده سرطانهای بخش فوقانی دستگاه گوارش مانند مری شیوع بیشتری دارد.

 بر اساس تازه‌ترین نتایج برنامه ثبت سرطان در كشور، 52 درصد سرطان‌ها در مردان و حدود 48 درصد آنها در زنان دیده می‌شود و سرطان معده از لحاظ فراوانی رتبه نخست را در مردان و رتبه سوم را در بین زنان دارد.” این اعداد و ماهیت سرطان كه یك بیماری چند وجهی است، ضرورت مدیریت عالمانه و قدرتمندی را در این زمینه در كشور نشان می دهد .


دکتر محمد درچین / متخصص رادیوتراپی – اونکولوژیداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
viagra rezeptfrei in osterreich
دوشنبه 20 خرداد 1398 10:19 ق.ظ

If some one desires to be updated with newest technologies after that he must be pay a quick visit this website and be up to date every day.
http://www.reedstargetshootingclub.co.uk/content/technique-tips
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 09:46 ب.ظ
?安心のDiorバッグコピー格安,激安Diorバッグブランドコピー優良店
https://www.kidsupfrontvancouver.com/faqs/
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 09:46 ب.ظ
ブルガリ、シャネル時計N級品などを豊富なアイテムを取り揃えており ます,日本ブランドバッグ、ブランド財布コピー
https://www.nederlandinn.nl/contact/
چهارشنبه 28 فروردین 1398 10:08 ب.ظ
財布(N級品)販売
choc
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 07:27 ب.ظ
hello there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here.

I did however expertise some technical points using this site, as I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load correctly.
I had been wondering if your hosting is OK? Not that I'm complaining, but
sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your
high-quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and
can look out for much more of your respective interesting content.
Make sure you update this again soon.
foot pain at night
چهارشنبه 14 تیر 1396 10:34 ب.ظ
Howdy very nice site!! Man .. Excellent .. Superb ..
I'll bookmark your blog and take the feeds additionally?
I am happy to seek out so many helpful information right here within the submit, we'd like work
out extra techniques on this regard, thank you for sharing.
. . . . .
Foster
شنبه 9 اردیبهشت 1396 03:02 ب.ظ
Incredible quest there. What occurred after? Good luck!
BHW
یکشنبه 27 فروردین 1396 11:16 ق.ظ
hello there and thank you for your information – I've definitely picked up something new from right here.
I did however expertise some technical points using this
website, as I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load
properly. I had been wondering if your web host is OK?
Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your
placement in google and can damage your
high-quality score if advertising and marketing with Adwords.
Well I'm adding this RSS to my email and can look out
for much more of your respective interesting content.
Ensure that you update this again soon.
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 02:56 ق.ظ
Hiya very cool web site!! Guy .. Beautiful .. Superb
.. I'll bookmark your web site and take the feeds also? I am satisfied to seek
out so many useful information here within the post, we'd like develop
more strategies on this regard, thank you for sharing.
. . . . .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo
1. User shall place the following Clocklink code on a website, weblog or other internet location controlled by User, or as allowed by permission of such site owner, according to the instructions provided on Clocklink.com 2. Other than the modification options provided by Owner (type, color, time zone, etc) User shall not alter, adjust, modify the code provided in anyway without the express written permission of Owner. 3. While we make every effort to support this product, User accepts Clocklink and the Clocklink Code as is. Owner provides no guarantee or warranty that the Clocklink code will function properly on User's site or with every browser and Owner shall not be liable to User or any third party for any damage or loss incurred, monetary or otherwise, directly or indirectly, as a result of the use of the Clocklink or the Clocklink code. If User has any difficulty with Clocklink, you should contact Owner at the Contact Us page on Clocklink.com. User's sole remedy for problems caused by the Clocklink code is to remove the tag from User's website or other location. 4. Owner shall retain the all rights and ownership of Clocklink and the Clocklink code and may terminate User's use of the same without notice and at any time. 5. This agreement shall be governed by the laws of the United States and the State of Washington. User agrees that if legal action is required to enforce the terms of this agreement, venue shall be in the courts of King County, Washington, USA.