تبلیغات
معاونت پرورشی و تربیت بدنی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان بندرترکمن - لذت های ترش و تند زمستانی

لذت های ترش و تند زمستانی

تاریخ:شنبه 29 بهمن 1390-01:14 ب.ظ

 
زمستان فصل لبو، آش و آبگوشت است. فصل چای، قهوه، كرسی، غذاهای داغ و از همه مهم‌تر فصل ترشی. ترشی به خاطر تندی‌اش باعث می‌شود با خوردن آن گرم شوید. علاوه‌براین ترشی عطش می‌آورد و به‌همین‌دلیل می‌گویند بهتر است در زمستان خورده شود. زمستان فصل لبو، آش و آبگوشت است. فصل چای، قهوه، كرسی، غذاهای داغ و از همه مهم‌تر فصل ترشی. ترشی به خاطر تندی‌اش باعث می‌شود با خوردن آن گرم شوید. علاوه‌براین ترشی عطش می‌آورد و به‌همین‌دلیل می‌گویند بهتر است در زمستان خورده شود. ترشی انداختن یكی از روش‌های قدیمی كنسرو كردن مواد غذایی است. هیچ ماده غذایی در سركه فاسد نمی‌شود. شما به راحتی می‌توانید سال‌ها ترشی را نگه دارید. به‌همین‌خاطر ترشی خوردن یكی از بهترین راه‌های مصرف كردن مواد غذایی تابستانی در زمستان است اما گذشته از همه این‌ها ترشی یكی از لذیذترین چاشنی‌هاست. لذت خوردن آن را در زمستان از دست ندهید. تمام سبزی‌ها و میوه‌ها را می‌توان ترشی كرد. شما بسته به ذائقه خانواده باید ماده مناسب برای ترشی را پیدا كنید. حتی می‌توانید ترشی‌هایی با میوه‌های متفاوت درست كنید و مزه‌های جدیدی خلق كنید.  فوت و فن‌ها

برای این‌كه ترشی بهتری داشته باشید باید فوت‌و‌فن درست‌كردن ترشی را بدانید. یك ترشی خوب سركه و ادویه خوبی دارد.

  سركه: سركه ترشی باید سالم و قوی باشد تا مواد در آن خراب نشوند. اگر سركه كاملا سالم باشد مواد در آن سالم می‌مانند. در غیر این صورت نمی‌توانید مطمئن باشید ترشی شما خراب نمی‌شود. در بازار 2 نوع سركه وجود دارد؛ سركه طبیعی كه رنگ تیره‌ای دارد و از انگور، سیب یا چیزهای دیگر به دست می‌آید و سركه سفید كه اسید استیك رقیق شده است. در صورتی كه ماده ترشی رنگی است مثل آلبالو یا لبو، بهتر است از سركه سفید استفاده كنید. در غیر این صورت سركه انگور، بهتر از بقیه انواع ترشی‌هاست.

  ادویه: ادویه‌ای كه معمولا در ترشی استفاده می‌كنند تركیبی است از گلپر، فلفل سیاه، سیاه‌دانه، تخم‌گشنیز، زنجبیل، رازیانه، هل و میخك. البته همه این تركیب را دوست ندارند. شما می‌توانید بسته به ذائقه خود یا خانواده این تركیبات را كم و زیاد كنید. بعضی‌ها فلفل‌قرمز را بیشتر از فلفل سیاه دوست دارند. برای ترشی‌های سرخ كردنی می‌توانید از زردچوبه هم استفاده كنید. مغازه‌های عطاری معمولا ادویه ترشی آماده دارند. می‌توانید از آن‌ها بخواهید تركیب مناسب را آماده كنند و به شما بدهند.  قواعد كلی

تكنیك اصلی ترشی درست كردن این است كه تمام میوه‌ها یا سبزی‌هایی كه می‌توان آن‌ها را خام خورد به صورت خام و بقیه را به صورت نیم‌پز باید در سركه بگذارید، كمی ادویه به آن اضافه كنید و بگذارید به اصطلاح برسد. روش اصلی ترشی درست كردن این است؛ حالا بسته به ماده متفاوتی كه از آن استفاده می‌كنید روش كارتان و جنس ادویه كمی فرق می‌كند. مثلا این چند دستور را بخوانید:


  •   برای درست كردن ترشی انبه باید انبه را پوست بگیرید، آن را تكه‌تكه كنید و روی آن سركه، نمك و ادویه‌های مختلف بریزید و بگذارید یك ماه بماند تا برسد. می‌توانید كمی فلفل سبز، سیر، زنجبیل و فلفل سیاه را هم در روغن سرخ كنید و روی آن بریزید تا خوشمزه‌تر شود.
  •   برای درست‌كردن ترشی بادنجان باید بادنجان قلمی، ریز و بی‌تخم را به مدت 15‌دقیقه در آب نیم‌پز كنید. سپس آن را از طول برش بزنید و لابه‌لای آن ادویه و سیر كوبیده و سبزی معطر بریزید و در شیشه بگذارید. سپس روی آن سركه بریزید و 2ماه صبر كنید تا ترشی آماده شود.
  •   برای درست كردن ترشی كلم كافی است كلم را رشته‌رشته كنید، روی آن نمك و سركه و ترخان بریزید و بگذارد 3 ماه بماند تا كاملا نرم شود. می‌توانید كلم یا گل كلم را چند دقیقه در سركه بجوشانید تا سریع‌تر برسد.


  •    برای درست كردن ترشی آلبالو كافی است روی دانه‌های آلبالو نمك و سركه سفید بریزید و یك ماه بگذارید برسد. برای درست‌كردن ترشی‌لیته باید بادنجان، سیب‌زمینی ترشی، كلم، هویج، سیر، موسیر و سبزی‌های معطر مثل نعنا و ترخان را ریز خرد كنید، در سركه بپزید، كمی ادویه مثل گلپر، فلفل، نمك، سیاه‌دانه و زردچوبه به آن بزنید و بگذارید یك ماه بماند.
  •   برای درست‌كردن سیرترشی باید ساقه و ریشه بوته‌های سیر درشت را بگیرید و آن‌ها را در شیشه بریزید. كمی سركه انگور روی سیرها بریزید و در شیشه را ببندید تا ترشی برسد. سیرترشی نیاز به ادویه ندارد اما بعضی‌ها چند دانه زرشك لابه‌لای بوته‌ها می‌گذارند تا طعم بهتری به دست بیاید.

  این شورهای خوشمزه

خیلی از خانواده‌ها تندی دوست ندارند و ترجیح می‌دهند به جای ترشی از شور استفاده كنند. شور هم یك چاشنی كنار غذاست كه به جای تندی، شور است و مهم‌ترین نوع آن خیارشور است. شما می‌توانید علاوه‌بر خیار با فلفل‌سبز، گل‌كلم، هویج، كرفس، كلم قرمز و چیزهای دیگر شور درست كنید. برای درست كردن شور باید یك چهارم پیمانه نمك را در یك لیتر آب حل كنید و بجوشانید تا كاملا استریل شود. سپس بگذارید ولرم شود. موادی كه می‌خواهید شور كنید را خرد كنید، كاملا بشویید و بگذارید كاملا خشك شود. سپس آب‌نمك ولرم شده را روی مواد بریزید و كمی سبزی معطر مثل برگ كرفس، نعنا و ترخان و چند حبه سیر به آن اضافه كنید. حتی می‌توانید كمی سركه یعنی حدود نیم پیمانه در هر لیتر آب نمك بریزید تا شور خوشمزه‌تر شود. ظرفی كه در آن شور درست می‌كنید باید كاملا تمیز و خشك باشد تا شور كپك نزند. روی ظرف شور آنقدر آب بریزید تا كاملا پر شود و بعد در آن را كاملا ببندید. می‌توانید یك كیسه پلاستیكی روی در بگذارید و بعد آن را ببندید تا كاملا آب‌بندی شود و هوا به آن راه پیدا نكند. ظرف شور را در جایی جلوی آفتاب بگذارید تا سریع‌تر برسد. شوری كه كلم و هویج دارد، معمولا بعد از یك و نیم ماه می‌رسد یعنی كلم و هویج آن نرم می‌شود‌ ولی شور خیارشور زودتر می‌رسد و معمولا بعد از 2هفته می‌توانید آن را مصرف كنید. فراموش نكنید برای درست كردن خیارشور از خیارهای بوته‌ای قلمی استفاده كنید.برای نگهداری درست از ترشی، این نكات را بدانید

اگر بلد هستید ترشی درست كنید كه چه بهتر اما اگر مثل خانم‌های امروزی سركار می‌روید و وقت اینجور كارها را ندارید، می‌توانید ترشی آماده بخرید. بعضی از برندهای كنسروساز، ترشی‌های خوشمزه‌ای تولید می‌كنند. مثلا ترشی بندری مهرام، خیلی خوشمزه و پرطرفدار است. ترشی لیته یك‌ویك هم بد نیست. شاید هم جایی را پیدا كردید كه ترشی آماده خانگی بفروشد. در هر 2‌حالت باید روش درست نگهداری از ترشی را بدانید.
  •  اگر آب ترشی تمام شد باید روی آن سركه بریزید تا فاسد نشود. سعی كنید همیشه روی مواد ترشی را سركه پوشانده باشد. درست است كه مواد را برای این ترشی می‌كنند كه فاسد نشود اما اگر درست از ترشی نگهداری نكنید حتما فاسد می‌شود. ترشی فاسد كپك می‌زند. مزه آن هم خراب می‌شود یعنی ترشی‌اش خیلی كم خواهد شد و روی آن را كپك سفید رنگی می‌پوشاند. بهتر است ترشی خراب را دور بریزید اما می‌توانید سركه آن را دور بریزید و مواد ترشی را با سركه تازه كمی بجوشانید. این‌طوری ترشی دوباره برطرف می‌شود.
  •  چه خودتان ترشی انداخته باشید چه از بیرون خریده ‌باشید، مناسب‌ترین ظرف برای نگهداری ترشی، ظرف‌های مربایی كوچك است؛ این‌طوری شیشه‌ای كه باز می‌كنید چند روزه تمام می‌شود و احتمال فاسد شدن آن كمتر است. اگر مقدار بیشتری ترشی دارید كه می‌خواهید نگه دارید، باید بعد از این‌كه ترشی را در شیشه ریختید روی آن سركه بریزید تا  شیشه كاملا پر شود. بعد در آن را ببندید. ظرف بلور یا سفال لعاب‌دار بهترین ظرف برای نگهداری ترشی است.
  •  شیشه ترشی باید كاملا خشك و تمیز باشد. اگر ترشی را در شیشه خیس بریزید احتمال كپك زدن آن زیاد می‌شود. بهتر است ظرف ترشی را با آب داغ بشویید و بگذارید كاملا خشك شود، بعد در آن ترشی بریزید. قاشقی كه در ترشی می‌زنید هم باید تمیز باشد. هیچ‌وقت قاشقی كه با آن غذا خورده‌اید را در ترشی نزنید. همیشه برای برداشتن ترشی از قاشق كاملا خشك استفاده كنید. اگر ترشی را در ظرف كوچك ریختید و روی سفره آوردید نباید دوباره آن را در شیشه اصلی برگردانید. همین‌طور نگه دارید تا كاملا مصرف شود. ترشی كه هنوز آن را باز نكرده‌اید را لازم نیست در یخچال بگذارید آفتاب روند رسیدن آن را تندتر می‌كند. اگر از آن درست مراقبت كنید فاسد نمی‌شود اما بهتر است ظرف باز ترشی را در جای خشك و خنك نگهداری كنید.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
https://wwin-tv.com/
یکشنبه 27 مرداد 1398 09:27 ق.ظ
I do trust all the ideas you have presented for your post.
They are really convincing and can definitely work.
Still, the posts are too brief for beginners. May you please
extend them a bit from subsequent time? Thanks for the post.
kako povecati velicinu penisa
شنبه 19 مرداد 1398 11:38 ق.ظ
Do you mind if I quote a couple of your posts as long as
I provide credit and sources back to your weblog? My blog site
is in the very same niche as yours and my visitors would certainly
benefit from a lot of the information you provide here.
Please let me know if this alright with you. Thanks a lot!
נערות ליווי ברמת גן
پنجشنبه 17 مرداد 1398 09:48 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's developing a cappuccino.

He or she is handsome. Brown hair slicked back, glasses which fit his face, hazel eyes and the
prettiest lips I've seen. He or she is well-built, with incredible arms
plus a chest that is unique for this sweater.

We're standing ahead of one another speaking about people,
what you want money, what we're searching for on another person. He starts saying that he's got been rejected a lot of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I have faith
that He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I don't know. Everything happens for a reason right.
But identify, can you reject me, can you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you at this time?' he said as I buy far better him and kiss him.

‘The next occasion don't ask, simply do it.' I reply.

‘I enjoy how you think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my hindfoot in their leg, massaging it slowly. ‘What do you like ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone that knows whatever they want. Someone that won't say yes simply because I said yes. Someone who's not afraid when trying something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid when attemping new things, especially when it comes to making interesting things in bed ', I intimate ‘And I love ladies who are direct, who cut with the chase, like you merely did. To become
honest, what a huge turn on.
pene mas grande
پنجشنبه 17 مرداد 1398 08:21 ب.ظ
Hello just wanted to give you a brief heads up and
let you know a few of the pictures aren't loading properly.
I'm not sure why but I think its a linking issue. I've
tried it in two different web browsers and both show the same results.
konto bankowe młodzieżowe
یکشنبه 13 مرداد 1398 09:28 ق.ظ
Everyone loves what you guys tend to be up too.
This kind of clever work and reporting! Keep up the good works guys I've incorporated you guys to
my blogroll.
http://canadianopharmacy.com/
پنجشنبه 10 مرداد 1398 10:53 ق.ظ

Many thanks! I appreciate this!
online canadian pharmacies canadian online pharmacies reviews northwest pharmacies online canadian pharmaceuticals online online pharmacies india canada medication prices northwest pharmacies online canadian rx world pharmacy online pharmacies mexico buy viagrow pro
gambling
شنبه 5 مرداد 1398 04:38 ق.ظ
Hello to all, as I am truly keen of reading this website's post to bee updated daily.

It consists of nice material.
مركز صیانة غسالات شارب
یکشنبه 30 تیر 1398 05:02 ق.ظ
Howdy! Would you mind if I share your blog with my myspace
group? There's a lot of people that I think would really appreciate your content.
Please let me know. Many thanks
صیانة غسالات بیكو
یکشنبه 30 تیر 1398 04:16 ق.ظ
Hi there, You have done an incredible job. I'll certainly digg it and personally recommend
to my friends. I am sure they'll be benefited
from this site.
sexy4escort
دوشنبه 24 تیر 1398 03:37 ق.ظ
"We need to build completely to another crescendo, cheri," he said.
"And we all can have an ending which will be as none before."

His smile was decadent, his eyes were full of lust,
as well as soft skin of his hard cock against my
sex was having its intended effect. I'd been feeling a stronger arousal now as I felt his
cock slide between my sensitive lips. I felt the actual top of
his cock push agonizingly at the entrance of my pussy,
and I wanted him to thrust into me hard. Instead he retracted and slid his hardness back as much as my clit.


I had been aching to own him inside, and I could truthfully tell
that his really need to push that wonderful hard cock
inside me was growing. His moans grew to check mine, and I knew the experience
of my wet pussy lips around the head of his cock was getting a
lot for of us.

"Allow finale begin," he stated, and then he slid
the tip of his cock inside me.

The two of us gasped while he held his cock there for any moment.
I contracted my pussy to tug him further inside, and then he threw his head
back on the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside
me, and every time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful the way it filled me, but I needed all of it inside me.

I rolled sideways and rested my leg against his shoulder, and that he plunged
his cock entirely in.
najlepsze konto firmowe
یکشنبه 23 تیر 1398 03:26 ب.ظ
Thank you, I've just been looking for information about this
topic for ages and yours is the best I have discovered
till now. But, what in regards to the conclusion? Are you
certain about the source?
konto bankowe dla firm ranking
یکشنبه 23 تیر 1398 10:27 ق.ظ
Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it
or something. I think that you could do with a
few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is magnificent blog.
A fantastic read. I will definitely be back.
konto osobiste ranking
یکشنبه 23 تیر 1398 09:51 ق.ظ
Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
Very helpful info specifically the last part
:) I care for such info much. I was seeking this particular information for
a long time. Thank you and good luck.
watch video online
پنجشنبه 20 تیر 1398 02:30 ق.ظ
watch video online

How to Watch TV Online watch video online Free Video Clips
Watching VideosFind Watch TV Onlin,Free Videos Online.

Search Faster Unblock Youtube Videos, Better & Smarter Here!
Watching Videos, Free Videos Online News & More.

Watch TV Shows Online, daily motion, Stream Live
TV Series tv live online Full Episodes. Veoh VideoFind Watch TV Onlin,watch-tv series me.

Search Faster Free Videos Online, Better & Smarter Here!
Watch Youtube, watch tv online free News & More.
Watch TV Shows Online, Watch Youtube, Stream Live TV Series Watch TV Online Full Episodes.

Veoh VideoFind Watch TV Onlin,Veoh Video. Search Faster tv live online, Better & Smarter Here!

vimeo watch videos YouTube, Watching Videos News & More watch video online.

Watch TV Shows Online, watch tv online free live,
Stream Live TV Series daily motion Full Episodes.
נערת ליווי בבת ים
چهارشنبه 19 تیر 1398 08:52 ق.ظ
Sexy2call Quick search and obtain the latest results Look for a massage escort girl, discrete apartment or any
perfect and indulgent recreation. In search of escort girls?

Discrete apartments? Come up with a quick search by region
נערות ליווי בתל אביב
یکشنبه 16 تیر 1398 09:52 ب.ظ
Sexy2call Quick search and acquire the latest results Choose a
massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. In search
of escort girls? Discrete apartments? Generate
a quick search by region of Israel.
breast
جمعه 14 تیر 1398 06:32 ق.ظ
Hi, this weekend is nicfe designed for me, as this occasion i am reading this
fantastic educational post here at my house.
صیانة غسالات ال جی
جمعه 14 تیر 1398 03:01 ق.ظ
May I simply say what a comfort to uncover
a person that actually knows what they're talking about on the
web. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important.

More and more people should look at this and understand this side of the story.
I can't believe you're not more popular because you certainly possess the gift.
صیانة غسالة ال جی
پنجشنبه 13 تیر 1398 02:12 ب.ظ
Keep on writing, great job!
שירותי ליווי חיפה
دوشنبه 10 تیر 1398 05:45 ق.ظ
Sexy2call Quick search and find up to date results Find a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and
indulgent recreation. Looking for escort girls?
Discrete apartments? Make a quick search by region,
the most significant portal in Israel for discreet apartments and
escort girls, several different youth ads that offers you service and guidance you didn't
know, try a search by city and discover you the dream girl for indulgence, business meeting?
Ads don't include and or provide and or encourage
and or imply the provision of sexual services. The ads are susceptible to
each of the binding laws of your State of Israel.
صیانة غسالات سامسونج 6 اكتوبر
یکشنبه 9 تیر 1398 10:29 ق.ظ
I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to
do it for you? Plz answer back as I'm looking to design my own blog and would
like to know where u got this from. kudos
Cialis 20 mg
دوشنبه 3 تیر 1398 09:29 ق.ظ

Cheers, Very good information.
ou trouver cialis sur le net cialis rezeptfrei cialis soft tabs for sale the best site cialis tablets costo in farmacia cialis cialis without a doctor's prescription look here cialis cheap canada cialis preise schweiz cialis 10mg prix pharmaci cialis rezeptfrei sterreich
cost of cialis 20 mg tablets
یکشنبه 2 تیر 1398 05:31 ب.ظ

You mentioned it exceptionally well.
generic cialis get cheap cialis cialis generika tadalafil cialis taglich cialis 20mg prix en pharmacie costo in farmacia cialis achat cialis en europe price cialis best sialis
Online cialis
یکشنبه 2 تیر 1398 03:00 ق.ظ

Lovely content. Thank you!
cialis generico milano cialis reviews cialis bula cialis prezzo in linea basso cialis price in bangalore overnight cialis tadalafil cialis price in bangalore cheap cialis cialis generique cialis with 2 days delivery
prices for cialis 50mg
شنبه 1 تیر 1398 09:54 ق.ظ

Thank you! A lot of tips!

cialis tablets australia cialis rckenschmerzen cialis 5mg billiger tarif cialis france cialis generika buying cialis in colombia cialis sans ordonnance cialis 5 mg schweiz generic cialis at the pharmacy legalidad de comprar cialis
http://highbackgi.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 05:45 ب.ظ

Wow loads of great tips!
safe site to buy cialis online cialis cipla best buy cialis online cialis with 2 days delivery buy online cialis 5mg we choice free trial of cialis how to purchase cialis on line cialis generico lilly if a woman takes a mans cialis look here cialis order on line
http://icwaima.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 02:12 ق.ظ

Superb info. Thanks.
cialis coupons printable cialis for sale cialis 20 mg only now cialis 20 mg cialis dose 30mg cialis generico lilly cialis coupon buy online cialis 5mg cialis 20 mg cialis alternative
נערות ליווי
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:42 ب.ظ
"We have to build to an alternative crescendo, cheri," he said.
"And we all can have an ending that'll be as none before."

His smile was decadent, his eyes were filled with lust, and the
soft skin of his hard cock against my sex was having
its intended effect. I became feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt the pinnacle of his cock push agonizingly at the doorway of my pussy, and Needed him to thrust into me hard.

Instead he pulled back and slid his hardness back as much as my clit.I became aching to possess him inside, and I was able to tell that
his ought to push that wonderful hard cock inside
me was growing. His moans grew to fit mine, and I knew the impression of my wet pussy lips about the head of his cock was getting an excessive amount of for
of us.

"Allow finale begin," he said, anf the husband slid the top of his cock inside
me.

Both of us gasped as he held his cock there for your moment.
I contracted my pussy to pull him further inside, and hubby threw his head back within the sensation. Inch by excruciating inch he
pushed his cock inside me, every time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful because it filled
me, but I needed all this inside me. I rolled sideways and rested my leg against his shoulder, and hubby plunged his cock up in.
difference between viagra and cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 06:09 ق.ظ

Cheers! I value it!
cialis bula buying cialis on internet cialis mit grapefruitsaft the best site cialis tablets cialis para que sirve generic cialis in vietnam tadalafil 20mg buying cialis in colombia cialis 50 mg soft tab cialis generisches kanada
http://vanhighrip.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 03:10 ب.ظ

Good stuff. Regards.
cialis canada cialis official site buy cialis online generic cialis pill online buying cialis on internet generico cialis mexico cialis 5mg cialis kaufen wo only now cialis for sale in us cialis official site
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo
1. User shall place the following Clocklink code on a website, weblog or other internet location controlled by User, or as allowed by permission of such site owner, according to the instructions provided on Clocklink.com 2. Other than the modification options provided by Owner (type, color, time zone, etc) User shall not alter, adjust, modify the code provided in anyway without the express written permission of Owner. 3. While we make every effort to support this product, User accepts Clocklink and the Clocklink Code as is. Owner provides no guarantee or warranty that the Clocklink code will function properly on User's site or with every browser and Owner shall not be liable to User or any third party for any damage or loss incurred, monetary or otherwise, directly or indirectly, as a result of the use of the Clocklink or the Clocklink code. If User has any difficulty with Clocklink, you should contact Owner at the Contact Us page on Clocklink.com. User's sole remedy for problems caused by the Clocklink code is to remove the tag from User's website or other location. 4. Owner shall retain the all rights and ownership of Clocklink and the Clocklink code and may terminate User's use of the same without notice and at any time. 5. This agreement shall be governed by the laws of the United States and the State of Washington. User agrees that if legal action is required to enforce the terms of this agreement, venue shall be in the courts of King County, Washington, USA.